Czynności
Zakres pracy Notariusza regulowany jest przez ustawę z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158 ze zm.).
Zgodnie z art. 79 powołanej ustawy Notariusz dokonuje następujących czynności:
- sporządza akty notarialne
- sporządza akty poświadczenia dziedziczenia
- sporządza poświadczenia
- doręcza oświadczenia
- spisuje protokoły
- sporządza protesty weksli i czeków
- przyjmuje na przechowanie dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe
- sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów
- sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów
- sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów
Zgodnie z art. 3 powołanej ustawy czynności notarialne dokonywane są w Kancelarii, a w innym miejscu jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności. Przykładowo są to następujące okoliczności - gdy osoba biorąca udział w czynności notarialnej ze względu na stan zdrowia albo inne okoliczności, nie może stawić się osobiście w Kancelarii bądź gdy notariusz protokołuje przebieg zgromadzeń Spółek handlowych czy innych zebrań odbywających się poza siedzibą Kancelarii.
Czynności notarialnych dokonuje się w języku polskim. Na żądanie strony notariusz może dokonać dodatkowo tej czynności w języku obcym, wykorzystując własną znajomość języka obcego wykazaną w sposób określony dla tłumaczy przysięgłych lub korzystając z pomocy tłumacza przysięgłego.
Stosownie do art. 80 ustawy Prawo o notariacie notariusz jest obowiązany udzielać stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej. Wyjaśnienia te udzielane są nieodpłatnie.
Notariuszowi za dokonanie czynności przysługuje wynagrodzenie. Stawki wynagrodzenia określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej z dnia 28 czerwca 2004 r. (Dz.U. Nr 148, poz. 1564 ze zm.).
Zgodnie z art. 6 ustawy prawo o notariacie jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia.
Notariusz dokonując czynności, z którymi związane jest dokonanie wpisu w księdze wieczystej pobiera opłatę sądową wyliczoną zgodnie z przepisami ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 roku (tekst jednolity Dz. U. z 2010 roku nr 90 poz. 594 ze zm.), którą następnie przekazuje na rachunek bankowy właściwego sądu rejonowego.